כתבות / מאמרים / ספרים / הרצאות

בני כמה אנחנו מרגישים ואיך זה משפיע על בריאותנו? - פרופ' עמית שרירא מאוניברסיטת בר-אילן מרצה במסגרת ההרצאות "מדע על הבר". לצפייה לחץ כאן.

 

מה אם... הזמן אינו מרפא? - מחקר חדש שנערך במכון הרצג, אוני' ת"א על אוכלוסיות זקנות ייחודיות, מגלה כי חוסן ופגיעות מתקיימים בו-זמנית זה לצד זה. לקריאת המאמר באנגלית לחץ כאן.

 

הסליחה מזוית אישית ומקצועית - דרכה של סליחה ביחסים הדדיים, בקשר בינדורי, בטיפול בזיקנה ובחוויות אישיות ומשפחתיות. מאת: תום עיבל, רכז אקדמי במכון הרצג לחקר ההזדקנות והזיקנה, אוניברסיטת תל-אביב. התפרסם לראשונה במגזין "הגיל החדש" של האגף לייעוץ לקשיש – ביטוח לאומי, גיליון 22, נובמבר 2016. לקריאה לחץ כאן.

 

להתיר את הכבלים מחסרי הישע - פרופ' יסכה כהן מנספילד

the Helpless

 

קשירה של אדם בכפייה פירושה שללא משפט נשללת חירותו הבסיסית ביותר לתנועה. על כן יש לאסור קשירות של מאושפזים, בעיקר קשישים הסובלים מדמנציה. פורסם בעיתון "הארץ" ב-6.7.2014. להמשך קריאה לחץ כאן.

 


חשיפה לטראומה ואריכות ימים: דעות מומחים:

Experts"בעקבות פרסום המאמר: Against All Odds: Genocidal Trauma Is Associated with Longer Life-Expectancy of the Survivors המורה על אריכות ימים בקרב ניצולי שואה וכתבתו של ד"ר איתי גל, שהתפרסמה ב- ynet "כנגד כל הסיכויים - ניצולי שואה חיים יותר", ביקשנו את התייחסותם של שני מומחים, פרופ' דב שמוטקין - פרופ' לפסיכולוגיה וראש מכון הרצג לחקר ההזדקנות והזקנה באוניברסיטת תל אביב ופרופ' יונה סכלקנס, פרופ' לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה ומומחה לדמוגרפיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים."

לקריאת הדעות בהרחבה לחץ כאן. הדעות פורסמו במסגרת שיח מומחים על חשיפה לטראומה ואריכות ימים, שפורסם בעלון המידע לחודש אוקטובר 2013 של מרכז ידע לחקר הזדקנות האוכלוסייה בישראל.

Shmotkin Interview Dorot-11


ראיון עם פרופ' שמוטקין במגזין דורות מס' 150, יולי 2013, בנושא:

"זיקנה היא לא רק עניין של זקנים וחוקרים. היא נושא קיומי חידתי לאדם בכל גיל"

 

Shmotkin Dov TAU Winter 2008-9-1

 

ראיון עם פרופ' חזן חיים, פרופ' יסכה כהן מנספילד ופרופ' דב שמוטקין, בכתב העת של אוניברסיטת תל-אביב חורף 2008/09 בנושא:
"ללמוד מהזקנים על עצמנו"

 

"טנטולוגיה: מדעי האובדן, השכול והאבל" - ספר חדש במדעי המוות והאובדן בעריכת הניה שנון-קליין, שולמית קרייטלר ומיכל קרייטלר.טנטולוגיה מדעי האובדן, השכול והאבל
מוות הוא בלתי נמנע. וכפי שהמוות הוא בלתי נמנע, קרוב לוודאי שגם האבל, מגוון הרגשות, המחשבות וההתנהגויות בתגובה למוות, הוא בלתי נמנע וטבוע בנו מלידה... ההכרה בקיומו של אבל ממושך כמכלול תגובות אנושיות שהוא נורמאלי וצפוי, מחזקת את הגישות המקצועיות המדגישות את הצורך בחינוך במדעי המוות - בהעצמתו של חוסן נפשי; ובזיהוי אפשרויות לעידוד צמיחה אישית וקהילתית, כתוצאה מאובדן טראומתי ומאבל ממושך...

לקריאה נוספת לחץ כאן

 

כתבו עלינו בעיתון...

בתאריך 11.6.2015, התקיים כנס בנושא האינטרנט והגיל השלישי, של מכון הרצג לחקר ההזדקנות והזיקנה ו- Orange Institute for...

‎Posted by ‎מכון הרצג לחקר ההזדקנות והזיקנה‎ on‎ חמישי 18 יוני 2015

 

כתבות בנושא "תרחיש עולם עויין"

בני ניצולי השואה חרדים יותר מאיום הגרעין האיראני - מחקר חדש שפורסם בגיליון האחרון של כתב העת של האיגוד הפסיכולוגי האמריקאי, בדק את השפעת איום הגרעין האיראני על צאצאים של ניצולי שואה. מחבר מחקר, ד"ר עמית שרירא מהחוג המשולב למדעי חברה בבר אילן, בדק "תרחיש עוין" בקרב דור שני לניצולי שואה. "תרחיש עוין" הוא מונח שנטבע על ידי החוקר הישראלי פרופ' דוב שמוטקין ומתאר תרחיש אפשרי של איומים ממשיים או פוטנציאליים לחייו של אדם. פורסם באתר nrg, מאת אסף גולן 15.4.2015. לקריאת הכתבה שפורסמה באתר nrg לחץ כאן

השפעת השואה על הדור השני - חבויה - גם אם כלפי חוץ נראה שהדור השני לא חווה בבית את השואה, מסתבר שהחוויה חבויה בתוכם ובמקרים מסוימים היא תפרוץ. פורסם באתר ערוץ 7, מאת ישי קרוב, 16.4.2015. לקריאת הכתבה שפורסמה בערוץ 7 לחץ כאן.

 

כתבות ברשת

Discount Logoמה בין מכון הרצג, סדרת הרצאות וגשר לקהילה...?
כחלק ממסורת רבת שנים של שיתוף פעולה עם בנק דיסקונט, לטובת גימלאי הבנק, מכון הרצג מארגן ומפיק סדרת הרצאות שנתיות עם תכנים משתנים, המתקיימות באוניברסיטת תל-אביב.

לקריאה נוספת לחץ כאן

 

Discount Logo סדרת הרצאות לגמלאי בנק דיסקונט - דברי סיכום והתרשמות מאת זאב לוי דהבני
>> מוטי רוזנבלום על משבר האתיקה בעיתונות הישראלית (תשע"ד) לחץ כאן
>> יואל שתרוג 'מעורב ירושלמי' (תשע"ד) - מסע מרתק לעיר הזהב והנחושת והאור לחץ כאן

>> אדי אלון 'כי סערת עלי' (תשע"ד) - על המשורר נתן אלתרמן לחץ כאן
>> אדי אלון 'אהבות סוערות בכוס קפה' (תשע"ה) - סיור וירטואלי בבתי הקפה הספרותיים של ת"א בשנות ה-30 לחץ כאן
 

Alzheimer Link

> מומחים עונים: יש סיכוי לתרופה לאלצהיימר?
> סוף לאלצהיימר? ישראלים חידשו תאי עצב במוח.
> מהפכה: בדיקה תזהה אלצהיימר - 3 שנים לפני.

> בחן עצמך: יש לך סימנים מוקדמים לאלצהיימר?
> תחזית עגומה לאלצהיימר: מס' החולים יצמח פי 3.

 

יצירה, משחק ודרמה – בריאות, משמעות ואושר בזיקנה - ד"ר רונן ברגר | ראיון למגזין דורות מסר לעניין, גיליון 168 | יוני 2015

במאמר ניתן דגש על המשמעות והפוטנציאל של השימוש בדרמה, משחק ויצירה לקידום התפתחות ותהליכי פרידה, ולהפגת בדידות בגיל המבוגר, במטרה לקדם תהליכי התפתחות בקרב זקנים בכלל, ונושאים הקשורים להפגת בדידות ולהתמודדות עם תהליכי פרידה בפרט. הדברים מבוססים על עבודתה של קבוצת דרמה תרפיה, במסגרת עמותת ותיקי הגליל, ומפורסמים לקראת כנס "יצירה, משחק ודרמה – בריאות, משמעות ואושר בזיקנה", שערך מכון הֶרְצֶג לחקר ההזדקנות והזיקנה, באוניברסיטת תל-אביב, ב-25 ביוני 2015.

לקריאת המאמר במלואו לחץ כאן

 

ארגונים

Israel Gerontological  logo
מרכז ידע לחקר הזדקנות האוכלוסייה בישראל -
מרכז הידע הוא מקור למגוון נתונים המספקים תשתית לחקר הזדקנות האוכלוסייה בישראל. המרכז הוקם בתמיכת משרד המדע והטכנולוגיה ושותפים במסגרתו קונסורציום של מדענים ממדעי החברה, הבריאות והגרונטולוגיה.

לקריאה נוספת לחץ כאן.

 

 Eshel Joint logo
ג'וינט ישראל אשל
הינה האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל. אשל פועלת לחיזוק מעמד הזקנים בחברה, לשינוי דימויים, להטבת תנאי חייהם ולשיפור איכות החיים של הזקנים בישראל.

לקריאה נוספת לחץ כאן

 

Mayers JCD Brookdale Institute

 

מאיירס-ג'וינט-מכון ברוקדייל הוא המכון המוביל בישראל למחקר חברתי יישומי על מדיניות ושירותים חברתיים, בשירות ישראל, העולם היהודי והקהילה הבין-לאומית. במכון מרכז לחקר הזקנה המתמקד בהספקת מידע על מצבם וצורכיהם של הזקנים בכל תחומי החיים.

לקריאה נוספת לחץ כאן

 

 

The Institute for Holocaust Research

 

המכון ללימודי שואה ע"ש סטרושליץ באוניברסיטת חיפה נותן דגש על השיח הבינלאומי בנושא השואה ומלחמת העולם השנייה על ידי קידום מחקר אקדמי מקיף וקוהרנטי.

לקריאה נוספת לחץ כאן

 

 

 Ministry for senior citizens

המשרד לאזרחים ותיקים הוקם כגוף מטה בממשלה לפיתוח תכניות ושירותים לכ-800 אלף האזרחים הוותיקים החיים כיום בישראל. זאת לשם ביצוע והובלת פרויקטים, חקיקה ושינוי סדר היום הציבורי, שמטרתם המרכזית היא שיפור וקידום איכות חייהם של האזרחים הוותיקים בישראל.

לקריאה נוספת לחץ כאן

 

 

National insurance institute of Israel

 

המוסד לביטוח לאומי הגיל השלישי - ביטוח זיקנה הוא אחד מענפי הביטוח החשובים ביותר במערכת הביטוח הסוציאלי של המוסד לביטוח לאומי, והוא נועד להבטיח לתושבי ישראל הכנסה חודשית קבועה לעת זקנה.

לקריאה נוספת לחץ כאן

 

 

Ministry of Health

 

משרד הבריאות - הגיל המבוגר. באתר מידע בנושאים שונים הקשורים לשמירה על בריאות ואורח חיים בריא בגיל המבוגר: קידום בריאות ורפואה מונעת, שיקום רפואי, אשפוז ממושך, מידע על בתי חולים עם מחלקות בתחום גריאטריה ומחלות ממושכות, זכויות קשישים ובני משפחה המטפלים בקשישים, עזרה בבחירת מוסד סיעודי, זכויות הדייר השוהה במוסד סיעודי ועוד.

למידע נוסף לחץ כאן

 

gerontology

 

האגודה הישראלית לגרונטולוגיה נוסדה כמענה לגידול חסר תקדים בשיעור האוכלוסייה הזקנה בישראל. מאפייניה הייחודיים של מדינת ישראל מציבים אתגרים רבים בפני תהליכי ההזדקנות העוברים על אוכלוסיית המדינה בכלל, ועל האוכלוסייה הזקנה בפרט.

לקריאה נוספת לחץ כאן

 

Center for Research and Study of Aging

 

המרכז לחקר ולימוד הזיקנה אוניברסיטת חיפה הוקם כדי להגיב לנושאים בוערים בסוגיית ההזדקנות בחברה הישראלית. המרכז עוסק במחקר, גיבוש וקידום המדיניות חברתית ופיתוח משאבים חינוכיים.

לקריאה נוספת לחץ כאן